Türkiye’de her yıl yüzlerce öğrenci eğitim için yurt dışına gidiyor. Lise eğitiminden doktoraya, dil okullarından uluslararası sertifika ve diploma programlarına kadar birçok alanda tercih edilen yurt dışı eğitim, her geçen gün daha çok rağbet görüyor. Talep bu denli fazla olunca, Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) özellikle lisans programlarında denklik konusunda bir düzenleme yaptı.

Lise eğitiminden doktoraya, dil okullarından uluslararası sertifika ve diploma programlarına kadar birçok alanda tercih edilen yurt dışı eğitimde, son dönemde yapılan yenilikler ve yaşanan gelişmeler dikkatle takip ediliyor. Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK), özellikle lisans programlarında denklik konusunda yaptığı düzenlemeler, “YÖK denkliği var mı?” diye düşünen öğrencileri ve aileleri rahatlatan bir düzenlemeyle yenilendi.

Yurt dışında alınan eğitimin Türkiye’de tanınıp tanınmadığının önemli bir göstergesi olan denklik, özellikle yurt dışında lisans programını tamamladıktan sonra mesleğinizi Türkiye’de yapıp yapamayacağınızı ya da hangi şartları sağlarsanız yapabileceğinizi belirleyen kriterdir, bu yüzden YÖK kararı yurt dışına gitmek isteyen öğrenciler için oldukça önem taşıyor.

Lisans eğitimi için yurt dışına gitmeden önce mutlaka incelenmesi gereken YÖK denklik kurallarında göre Dünya En İyi İlk 1000 Üniversitesi ülkemizde bazı ayrıcalıklara sahiptir. Bu ayrıcalıkların en önemlisi ise bu okulların diplomalarının denklik sınavlarından muaf tutulmuş olmasıdır. YÖK Yurtdışı Yüksek Öğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği’ne göre eğitim alınan üniversite, öğrenci üniversiteye kayıt yaptırdığı yıl TIMES ya da QS Dünya Üniversiteleri Başarı sıralamarında yer alıyor ise bu üniversitelerden alınacak diplomalar herhangi bir sınav şartı konulmaksızın Türkiye’de denktir.

Biz de Edicca Yurtdışı Eğitim olarak öğrencilerimize yönlendirme sağlarken bu maddeyi kılavuz seçmekteyiz. Firmamızın güncel olarak anlaşma sağladığı okulların tümü QS World University Rankings 2020 sıralamasında yer alan okullardır.

ÇALIŞTIĞIMIZ OKULLAR VE 2020 QS SIRALAMALARI

Al Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi   – 207

Satbayev Teknik Üniversitesi   – 564

Bakü Devlet Üniversitesi    – 813

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi   – 491

Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi   – 548

Kharkiv Politeknik Üniversitesi   – 674

Igor Sikorsky Ulusal Teknik Üniversitesi   – 718

Rudn Üniversitesi   – 393

St. Petersburg Devlet Üniversitesi   – 234

Kazan Federal Üniversitesi   – 362

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi   – 775

Varşova Teknoloji Üniversitesi   – 530

Peç Üniversitesi   – 698

 

2 Comments

 • Timur
  Posted 20/07/2019 at 14:30 0Likes

  Please contact me

  • admin
   Posted 20/07/2019 at 17:29 0Likes

   Can you give me your contact adress please

Leave a comment