UKRAYNA

Genel Bilgi

Ukrayna sahip olduğu çok sayıda üniversite ve akademi öğrencisine sağladığı imkânlar nedeni ile gençlerin ilk tercihlerindendir. Ev sahipliği yaptığı Türk ve tüm yabancı öğrencilere son derece sevecen ve misafirperver davranan ülke sakinleri kültür seviyesi yüksek insanlardır. Hem tarihi hem doğal güzellikleriyle ve sosyo-kültürel yapısı içinde gençlere keyifli bir üniversite hayatı sunmaktadır. Tüm sosyal çevrelerde birçok milletten insan ile iletişim kurma olanağı sağlayan Ukrayna sokaklarında Rus mutfağının yanı sıra İtalyan ve Türk yemekleri de oldukça ilgi görmektedir.

Aynı zamanda oldukça ekonomik olan ülke hem yüksek kalitedeki akademik eğitimi hem de eşine az rastlanacak sosyal aktiviteleri bazında incelendiğinde maddi açıdan da oldukça caziptir. Ukrayna’da eğitim görecek bir öğrencinin eğitim, konaklama hatta sosyal gider maliyetleri toplamı Türkiye’nin pek çok bölgesine kıyasla daha ekonomiktir. Üniversite yurtları kalite ve kişi sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak aylık 50-100$ arası fiyatlara sahiptir. Bu geniş fiyat aralığının başlıca nedeni ise bazı özel yurtların sağladığı lüks imkanlardır. En uygun fiyat koşullarında bakıldığında ise 2-3 kişilik yurt odaları öğrencilerin tüm kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmekle birlikte öğrencilere kendi yemeklerini yapabilecekleri özel mutfaklar dahi sunmaktadır. Ukrayna’da beslenme ve konaklama imkanlarında olduğu gibi diğer günlük aktiviteleri de Türkiye’ye kıyasla oldukça uygun fiyatlara gerçekleştirme imkânı olup, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi döviz kuru farkından dolayı maddi bir problem oluşmaz.

Kişisel şartlara göre değişim gösterebilmekle birlikte Ukrayna’da eğitim alan bir öğrencinin beslenme, ulaşım, temel ihtiyaç ve sosyal giderleri toplamı aylık ortalama 350 USD olarak hesaplanır.

Lokasyon /Konum

Kimlikle gidilebilen ülkeler arasında olan Ukrayna, Doğu Avrupa’da, güneyinde Moldova ve Romanya, batısında Slovakya, Polonya ve Macaristan, kuzeyinde Belarus ve doğusunda Rusya ile çevrili. Çoğunluğu düz ovalardan oluşan ülkenin yüzde 5’lik bölümü dağlardan oluşuyor. Ülkenin en yüksek bölümü 2061 metre ile Ukrayna Karpatları. Ukrayna’nın en uzun nehri 2201 km ile Dinyeper ismiyle bildiğimiz Dnipro.

Doğal güzellikler, ormanlar, göller ve yeraltı kaynakları açısından oldukça zengin bir varlığa sahip olan Ukrayna’da toprakların önemli bir bölümünde tarım yapılıyor. Ülke aynı zamanda Türkiye‘nin de önemli bir tarım ticaret ortağı. Buğday başta olmak üzere birçok tarım ürününü Ukrayna’dan satın alıyoruz.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Kiev

Son yıllarda Avrupalı ve Türk seyahat severlerin sıklıkla ziyaret ettiği Ukrayna’nın başkenti Kiev. Ülkenin yüzde 70’i şehirlerde yaşıyor. 45 milyon nüfusa sahip olan ülkede Ukraynalıların dışında Almanlar, Kırım Tatarları, Ermeniler, Rumenler, Polonyalılar ve Bulgarlar yaşıyor. Ana dilin Ukraynaca olduğu Ukrayna’da halkın büyük çoğunluğu Rusça biliyor ve konuşuyor.

Grivna

Para Birimi

Ukrayna para birimi Grivna. Ukrayna’da yaşam şartları genel olarak Türkiye ile eşdeğer. Halkın büyük çoğunluğun gelirinin Türkiye ortalamasının altında olmasına rağmen devletin sağladığı desteklerle sosyal yaşamda bu farklılık çok göze çarpmıyor.

Ülke Mutfağı /Ne yenir ? Ne içilir ?

Ukrayna-Bilgiler
Borç çorbası

Ukrayna mutfağı çoğunlukla Sovyet coğrafyasının izlerini taşıyor. Artan turist sayısı ile birlikte dünya mutfaklarından örnekler de ülkenin dört bir yanında ulaşılabilir durumda. Ekmek Ukrayna mutfağının olmazsa olmazlarından. Alkol tüketimi de dünya ortalamasının üzerinde.

Ukrayna’da en çok tüketilen içecekler votka, şarap ve çay. Ukrayna mutfağının en ünlü yemekleri arasında ana malzemesi pancar olan borç çorbası, iri sebze parçalarıyla doldurulmuş mantı çeşidi varenyky, tavuk göğsü ve patatesle servis edilen Kiev usülü tavuk, balık ve tavuk etinden yapılan katleta isimli köfteyi saymak mümkün. Ülkenin iklim koşulları nedeniyle şalgam, pancar, patates ve lahana hem üretimi hem de tüketimi çok olan sebzelerden.

Ukrayna’nın resmi tatilleri

Ukrayna’nın resmi tatilleri: Yeni Yıl 1 Ocak, Christmas 7 Ocak, Dünya Kadınlar Günü 8 Mart, Easter 5 Mayıs, İşçi Bayramı 1-2 Mayıs, Zafer Günü 9 Mayıs, Kiev Günü 25-26 Mayıs, Teslis Günü 23 Haziran, Ukrayna Anayasa Günü 28 Haziran, Bağımsızlık Günü 24 Ağustos.

Çalıştığımız Üniversiteler için tıklayınız

V.N.Karazin Kharkiv Üniversitesi
Taras Shevchenko Üniversitesi
Kharkiv Politeknik Üniversitesi
Igor Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi