RUDN ÜNİVERSİTESİ

1960 yılında kurulan RUDN Üniversitesi, Rusya’nın en ünlü ilk 5, dünyanın en saygın ilk 500 üniversitesi arasında yer almaktadır. Üniversitede 7 Fakülte, 10 enstitü, 156 araştırma ve eğitim laboratuvarı ve 4 tane üniversite araştırma ve eğitim merkezi bulunmaktadır.

                RUDN özellikle Matematik, Kimya, Tıp, Uluslararası İlişkiler, Çevre Yönetimi, Dilbilim ve Yabancı Dil alanlarında güçlüdür. RUDN’de 152’den fazla ülkeden gelen 28 bin lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi ve stajyerler bulunmaktadır. Üniversitede dünya standartlarına uygun, kaliteli bir eğitim verilmektedir. RUDN’de eğitim alan bir öğrenci, alanında temel uzmanlık, 1-3 arası yabancı dil, ikinci yükseköğretim ve ek mesleki eğitim gibi birden fazla diplomaya sahip olabilir. Dersler, Rusça, İngilizce, Fransızca veya İspanyolca dillerinde verilmektedir.

                RUDN’in özel yabancı üniversiteler ile olan anlaşmalarının yanı sıra uluslararası örgütler ile de güçlü ilişkileri vardır. Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi, Amerika, Kanada, Almanya, Fransa, Çin, İran ve Çek Cumhuriyeti gibi birçok ülkeden üniversiteler ile aktif işbirliği içinde çalışmaktadır. RUDN öğrencileri, eğitimleri boyunca, akademik değişim programlarına katılarak ve uluslararası araştırma merkezlerine giderek; yabancı dillerini geliştirme ve modern dünyaya uyum sağlama konusunda fırsat yakalarlar. Üniversite bünyesindeki birimlerden olan Uluslararası Kültür Merkezi ise öğrencilerin, akademisyenlerin ve personelin ruhsal gelişiminden sorumludur.

Organize edilen sergilerde öğrenciler, diğer ülkelerin kültür ve gelenekleri hakkında detaylı bilgi edinme şansı yakalar. Ayrıca RUDN öğrencilerin spor yaşamları da oldukça aktiftir. Üniversitenin futbol sahaları, açık ve kapalı tenis kortları ve başka birçok spor tesisi bulunmaktadır. Üstelik RUDN öğrencileri arasında Dünya ve Avrupa şampiyonları yer almaktadır. Kampüste onlarca kafe, fast food restoranı, geleneksel yemeklerin bulunduğu restoranlar, barlar yer almaktadır. Öğrencilerin sosyal, rahat ve güvenli bir ortamda eğitim görmesi için her şey düşünülmüştür.

RUDN DE YÖK DENKLİĞİ VAR MIDIR ?

RUDN’de alınan eğitim sonrası elde edilen Diploma Türkiye’de YÖK’te teyit edilebilir. Veya Lahey Sözleşmesi uyarınca (Türkiye de listede) diplomalara apostil yaptırılabilir. Diploma apostili, mezuniyet olduktan sonra hemen Moskova Eğitim Dairesi’nden yaptırılabilir. Apostilli diplomaların uluslararası geçerliliği bulunmaktadır.

TIP ENSTİTÜSÜ

RUDN Tıp Enstitüsü, dünyanın dört bir yanından 2.300 ‘den fazla öğrenci yetiştirmektedir. Enstitüde 43 bölüm bulunmaktadır. En modern teşhis ve araştırma malzemeleri ile donatılmış 14 klinik laboratuvarında öğrenciler, insan vücudunun yapısı ve işleyişi ile ilgili sırlarını kavramakta; hastalığı teşhis etmeyi ve son tedavi yöntemlerini öğrenmektedirler.

 Enstitüde, Rusya’nın önde gelen doktorları ve bilim insanları ya da adayları olan 420 öğretim görevlisi tarafından eğitim verilir. Eğitim türü örgün eğitim, açık öğretim ve ikinci öğretim olmak üzere üç kategoride toplanır. Öğrenciler sınav sonuçlarındaki sıralamaya göre yerleştirilmektedir. Doğum uzmanlığı ve Jinekoloji, Nöroloji, Pediatri, Radyoloji, Ambulans, Çocuk Cerrahisi, Kardiyoloji, Ağız ve Çene Cerrahisi gibi birçok alanda staj ve branşlaşma imkânı sunulur. Enstitüde, öğrencilerin birinci sınıftan son sınıfa kadar istediği zaman üye olabileceği bilimsel öğrenci kulübü, öğrenci tiyatrosu, müzik ve tarih kulübü gibi topluluklar faaliyet göstermektedir. Günümüzde, TIP enstitü mezunları 110’dan fazla ülkede, dünyanın en önemli kliniklerinde, araştırma laboratuvarlarında, sağlık kurumlarında ve enstitülerinde çalışmaktadırlar.

 YÜKSEK LİSANS – İKTİSAT  FAKÜLTESİ

Yüksek lisans eğitimi, seçilen alandaki bilgi ve beceriyi artıracak, yapılması istenen araştırmaların seçilen alanın disiplini dâhilinde gerçekleştirilmesine kapı açan bir eğitimdir. Aynı zamanda, kişiye üniversitelerde ders verme yetkisi kazandıran, akademik hayata doğru atılan ilk adımdır. 
             Yüksek lisans eğitim süresi iki yıldır. Bu süre içinde öğrenci alan araştırmaları, teorik ve pratik dersler ve seçilen ek konularla ilgili eğitimler alır. Başvuru sonrasında öğrenci yazılı ve sözlü mülakattan geçer. Sonuçlar sınav başarı puanına göre sıralanır ve bölüme kontenjan sayısı kadar öğrenci kabul edilir. İşletme ve İktisat Bölümlerinden alım yapılır. Her bölümün anabilim dalları bulunmaktadır. İşletme Bölümü, Uluslararası Yönetim, Uluslararası Pazarlama ve Uluslararası Proje Yönetimi Anabilim dallarına sahiptir ve eğitim örgün olarak İngilizce verilir. Uluslararası Pazarlama Anabilim Dalı Paris’teki Ulusal Bilim Enstitüsü ile işbirliği içindedir ve öğrencilere çift diploma imkanı sunar. Bunlar dışında Modern Pazarlama ve Satış Yönetimi ve Mali Yönetim anabilim dalları da bulunur. Bu anabilim dallarında ikinci öğretim olarak eğitim verilir. İktisat Bölümü’nde ise Mali Yönetim, Firmaların ve Endüstriyel Pazarların Ekonomisi ve Uluslararası Ticaret anabilim dalları bulunur. Uluslararası Ticaret anabilim dalı Paris’teki Ulusal Bilim Enstitüsü ile işbirliği içindedir ve öğrencilere çift diploma imkanı sunar. RUDN’de yüksek lisans eğitimi almak, Avrupa’daki anlaşmalı üniversitelerden de eğitim alabilmek demektir. Dolayısıyla burada eğitim alan yüksek lisans öğrencileri farklı öğretim yöntemleri ile tanışma, yabancı dilini geliştirme ve farklı kültürler tanıma imkanı kazanırlar. Aynı zamanda çift diploma alma fırsatını da yakalarlar. Başvuru sonrasındaki mülakatları başarıyla geçen ve RUDN’de yüksek lisansa başlayan öğrenci, aynı anda iki üniversiteye kaydolmuş demektir. İlk yıl Rusya’da, ikinci yıl ise Fransa’da eğitim görülür. Eğitim dili İngilizce ya da Fransızca’dır. RUDN İktisat fakültesinden mezun olan öğrenciler dünyanın 110’dan fazla ülkesinde bankalarda, finans, sanayi, sigorta ve yatırım şirketlerinde, özel dış ticaret kuruluşlarında, gümrüklerde çalışabilirler. Diğer yandan, akademik kariyeri tercih ederek üniversitelerde de kalabilirler.

HUKUK ENSTİTÜSÜ

Uluslararası mevzuata uygun olarak, kaliteli ve diğer ülkelerde de tanınırlığı olan bir eğitim sunar. Genel Hukuk ve Uluslararası Hukuk olmak üzere iki uzmanlık alanında eğitim verilir. Öğrenciler örgün öğrenim, örgün ve ikinci öğrenim olmak üzere açıköğretim şeklinde eğitim alabilirler. Eğitim süresi 4 ya da 4.5 yıldır. Akademisyenler, mevzuata hâkim, alanlarında başarılı eğitmenlerdir. Öğrencileri alandaki deneyimleri doğrultusunda da bilgilendirirler. Fakültede, öğrencilerin profesyonel hayata uyum sağlamalarını kolaylaştırmak için mahkemedeki duruşma simülasyonları da gerçekleştirilir. Dersler sırasında öğrencilerin bu simülasyonlara katılması gerekir. Diğer fakültelerde olduğu gibi öğrenciler, lisans eğitimleri boyunca eş zamanlı olarak dil eğitimi de alabilirler. Böylece mesleki çevirmenlik diploması da alarak; çift diploma ile mezun olabilirler. Öğrenciler stajlarını isterlerse Rusya’da isterlerse yurtdışında yapabilirler. RUDN Hukuk Enstitüsü’nden mezun olan öğrenciler hem kamu kuruşlarda ve hem özel hukuk bürolarında kolaylıkla iş bulabilmektedirler. RUDN Hukuk Enstitüsü Mezunları, “mesleki çevirmenlik” diplomasına da sahip olabildikleri için ve en az 1 yabancı dil bilirler. Bu sayı üç yabancı dile kadar çıkabilir. Böylece RUDN Hukuk Enstitüsü mezunları işverenler tarafından aranan ve talep edilen çalışanlar olurlar.

RUDN OKUL ÜCRETLERİ

RUDN’deki okul ücreti 2500-7000 dolar arasında değişmektedir. Ancak burslu okuma imkânı da vardır. Rus Hükümeti, yabancı vatandaşların ülkenin yükseköğretim kurumlarında okuyabilmeleri için; her yıl yabancı uyruklu öğrencilere garanti burslu eğitim kontenjanı, yani devlet bursları ayırmaktadır. Ücretli olarak okuyan öğrenciler ise ilk tahsilatı, sözleşme imzalandıktan 10 takvim günü sonra yapmaktadırlar. Ödeme koşullarına uyulmaması halinde üniversite kararı ile sözleşmenin feshi gerçekleşebilir. Okul ücreti senede iki kere yani her dönem, eşit taksitlerle ödenir. Ödeme faturada belirtilen tutar kadar Ruble üzerinden yapılır. Sözleşme kapsamındaki ödemelerin gecikmesi halinde Üniversite ceza kesebilir. Üniversite’deki bazı fakültelerin ücretleri şöyledir: Tarım Bilimi Fakültesi lisans programındaki öğrenim ücreti 2500-7000 dolar arasında değişmektedir. Tıp fakültesinde 4700-7000 dolar arasında, Ekonomi ve Hukuk Fakültesi’nde 5800- 6500 dolar arasında, Turizm ve Otelcilik Fakültesi’nde ise 4700 dolar civarında ücretlendirme yapılmıştır. Okul ücreti seçilen fakülteye göre değişmektedir. İngilizce, Fransızca ya da İspanyolca eğitim ücretleri Rusça eğitim ücretlerinden biraz daha yüksektir. Aynı durum yüksek lisans eğitimi için de geçerlidir. RUDN, Moskova ve Rusya’nın en popüler, en eski üniversitelerinden biridir ve oldukça nitelikli öğretim elemanlara sahiptir. Buna rağmen RUDN’deki eğitim ücretleri, Amerika Fransa, İngiltere gibi ülkelerde bulunan üniversitelerin eğitim ücretlerine kıyasla oldukça uygundur.

RUDN  İŞ İMKANI

RUDN Üniversitesi, mezunlarının ve öğrencilerinin, dünya çapında üne sahip, alanında uzman şirketlerde çalışmalarına ve staj yapmalarına büyük önem vermektedir. Bu nedenle üniversitede, kendi öğrencilerinin ve mezunlarının, iş hayatına kolayca geçişini sağlamak için özel bir birim bulunmaktadır. Bu RUDN Staj Organizasyonu ve Öğrencilerin İstihdamı Birimi’dir. 800’den fazla kamu ve ticari işletmeler ve kuruluşlar ile işbirliği içinde olan RUDN, başka Rus ve yabancı işveren şirketlerle ortaklık ilişkileri kurmaya her zaman hazırdır. Öğrencilerin stajları için, büyük ve alanında güçlü olan firmalarla, yani potansiyel işverenlerle, öğrenciler tarafından edinilecek bilgi, beceri, yetkinlik ve beceriler konusunda önceden görüşülmektedir. Tüm staj programları için hazırlanan raporlar nitelikli uzmanlardan alınır. Üniversitenin tüm fakülteleri ve enstitülerinde her eğitim alanı için, en az 3 ila 5 yıl arası olan uzun vadeli işbirliği anlaşmaları bulunmaktadır. IBM, Nestle, PwC, Siemens, Coca-Cola Şirketi, Çin Ulusal Petrol Şirketi gibi uluslararası arenada tanınan firmalar ile işbirliği yapılmaktadır. İmzalanan sözleşmeler, RUDN öğrencilerine, gelecekteki istihdam imkânı da dâhil olmak üzere, mezuniyet öncesi alana hâkim olabilmek adına her türlü staj imkânını da sağlamaktadır. Öğrenciler, uluslararası danışmanlık şirketlerinde, bakanlıklarda, laboratuvarlarda, tasarım ofislerinde, sağlık kliniklerinde ve hastanelerde, araştırma enstitülerinde, federal kurumlarında, uluslararası şirket ve kuruluşlarda staj yapma imkânı bulurlar. Hemen hemen bütün örgüt ve kuruluşlarda “genç uzmanların iş başında gelişimi programı” uygulanmaktadır. Bu program, genç çalışanlar için iki yıl süreli olarak tasarlanmış adaptasyon ve geliştirme programıdır. Program, genç uzmanların iş sürecine kolay dâhil olmalarına örgütsel kültürü anlamalarına yardımcı olur. En önemlisi de kendileri için yeni olan bu mesleki ortamı benimsemelerini ve kariyerlerini hızlandırmalarını sağlamaktadır. RUDN mezunları dünyanın 170’den fazla ülkesinde çalışmakta ve yaşamaktadır. Bu nedenle, öğrencinin üniversitede edindiği bilgi ve becerilerin sadece Rusya’da değil diğer ülkelerde de son derece geçerli olduğu rahatça söylenebilir.

RUDN ÜNİVERSİTESİ YAŞAM

RUDN Üniversitesi’nde toplamda 13 olmak üzere iki tip öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bu yurtlarda, öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği mobilya ve yatak takımları tüm eşyalar mevcuttur. Aynı zamanda, yurtların bulunduğu kampüs metro, otobüs ya da minibüs gibi toplu taşıma araçları ile ulaşımın mümkün olduğu bir konumda yer almaktadır.

RUDN Üniversitesi yurtları beş katlı ve çok katlı yurtlar olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Beş Katlı Yurtların her katında ortak kullanıma açık tuvaletler, lavabolar ve mutfak yer almaktadır. Çamaşır ve ütü odaları, duş kabinleri ve depo ise bodrum katındadır. Çok Katlı Yurtlar ise iki ya da üç kişilik odaları ile öğrencilerin konforlu bir şekilde konaklaması için tasarlanmıştır. Her dairede banyo ve tuvalet yer almaktadır. Mutfak ise, oda özelliğine göre ortak alanda ya da daire içinde yer alır. Apartmanda asansör, güvenlik kamerası ve her katta olmak üzere 24 saat boyunca görevli bulunmaktadır. Yurtların aylık bedelleri öğrencinin seçtiği oda tipine göre değişiklik gösterse de; oldukça uygun bir fiyat çizelgesi vardır. Aynı zamanda Üniversite, öğrenci kampüsünde yer alan bu yurtlarda kalan öğrencilere çeşitli imkânlar sağlamaktadır. Bunların arasında çamaşırhane, depo odası, kafe, internet kafe gibi hizmetler yer almaktadır. Her yurtta bir market muhakkak bulunmaktadır. Yurtların tamamı ve RUDN kampüsü modern video gözetim sistemi, güvenlik görevlileri ve otomatik yangın alarmı ile donatılarak; öğrencilerin güvenli bir ortamda yaşaması için tüm koşullar sağlanmıştır.

Öğrencinin Rusya’daki aylık ortalama masrafı 300 $ – 400 $ dır. Bir akademik yıl için ise ortalama 3000 -9000 $ gerekir. İlk zamanlarda sağlık sigortası, daire ya da yurt düzenlemesi, bazı kitap masrafı gibi çıkabilecek ek masrafları karşılamak için bütçeye fazladan 300-400 dolar eklemek gerekebilir. Resmi bilgilere göre Rusya’daki aylık yemek fiyatı bölgeye bağlı olarak; 50 $ – 77 $ arasında değişmektedir. İndirimli biletler dikkate alınırsa; Moskova’daki aylık metro kullanımı aylık 6 $ tutar. Telefon ve tablet hatları bayilerde satılmaktadır. Standart paketin fiyatı 3 $ arasındadır. Hat satın alındığı zaman verilen para hatta yatırılır. Sonrasında ise sadece kullanılan tarifeye göre aylık para yatırılır. Moskova tiyatroların ortalama fiyatları 7 $- 38 $ arasında değişmektedir, sinemaların 3 $ – 7 $  arasındadır, müzelerin ise 2 $ -15 $ arasındadır. Yatakhane, yemek, ulaşım, iletişim, kültür etkinlikler ve eğlence masrafları dikkate alınırsa öğrencilerin aylık harcamaları yaklaşık 300 $  tutar.

YABANCI ÖGRENCİ KAYIT KABUL ŞARTLARI

 • Elektronik posta yoluyla kayıt yapılır.
 • Üniversiteden onay geldikten sonra Türkiye’den başvuru yapılır .
 • Üniversite, başvuru onayını Rusya Federasyonu Konsolosluğu’na bildirir ve istenilen belgeler için öğrenci ile iletişime geçer.
 • Başvuru işlemleri tamamlandıktan ve tek gidişlik vize alındıktan sonra öğrenci Rusya’da ikinci başvuru sürecine başlar.

Lisans için ;

 • Orijinal pasaportu ve fotokopisi,
 • Orijinal lise diploması ve transkripti
 • Sınav puanları
 • Lise diploması Denklik belgesi ?
 • Sağlık raporu
 • Vize fotokopisi
 • Varsa kazanılan ödüller ve sertifikalar ve fotoğraflarıyla birlikte Rusça başvuru formunu doldurmaları ve okula göndermeleri gerekmektedir.
 • Yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen adaylardan istenen belgeler ise şunlardır.
 • Lisans diploması
 • Transkript
 • Sınav puanları
 • Denklik belgesi
 • Sağlık sigorta poliçesi
 • Sağlık raporu
 • Pasaport ve vize fotokopisi

Eğitim belgelerinin Rusça ’ya çevrilmesi ve Rusya Federasyonu Konsolosluğu’na belgelerin doğrulunun onaylatılması gerekir. Başvurular sırasında öğrencinin tüm belgelerinin ve sertifikalarının orijinallerini de yanında götürmesi zorunludur. Tüm belgeler üniversite kurallarına uygun olarak belirtilen tarihe kadar teslim edilmelidir. Dersler ise, değişiklik gösterebilmekle birlikte, genellikle 1 Eylül’de başlamaktadır. Öğrenciler bir ücret karşılığında veya burslu olarak okuyabilmektedirler. RUDN’de dersler Rusça, İngilizce, Fransızca veya İspanyolca dilinde verilmektedir. Eğer öğrencinin Rusçası yeterli değil ise, Rusça hazırlık sınıflarında dil eğitimi için bir yıl boyunca okuması gerekmektedir. Ayrıca da üniversitede öğrencilere çift diploma alma imkânı da verilmektedir.

      DOKTORA PROGRAMLARI Ağız, Diş Ve Çene Cerrahisi Doktora Programı
Bankacılık Ve Finans Doktora Programı
Beslenme Ve Diyetetik Doktora Programı
Bilgisayar Mühendisliği Doktora Programı
Biyomedikal Mühendisliği Doktora Programı
Diş Hastalıkları Tedavisi Doktora Programı
Eğitim Yönetimi Doktora Programı
Elektrik – Elektronik Mühendisliği Doktora Programı
Endüstri Mühendisliği Doktora Programı
Farmakoloji Doktora Programı
Halk Sağlığı Doktora Programı
Hemşirelik Doktora Programı
İlköğretim Matematik Eğitimi Doktora Programı
İşletme Doktora Pro Gramı
Makine Mühendisliği Doktora Programı
Muhasebe Ve Finansman Doktora Programı
Odyoloji Doktora Programı
Ortodonti Doktora Programı
Özel Hukuk Doktora Programı
Periodontoloji Doktora Programı
Protetik Diş Tedavisi Doktora Programı
Radyo, Televizyon Ve Sinema Doktora Programı