Taras Shevchenko Üniversitesi

TARAS SHEVCHENKO ÜNİVERSİTESİ

Ukrayna’nın en eski üç üniversitesinden biri olan Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi 1834 yılında kurulmuştur. 117 yıllık geçmişiyle Ukrayna’nın en iyi üniversitesi olarak kabul görmektedir. Köklü eğitim sistemi ile günümüzde dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 1000 de yerini almıştır. Bu sıralaması sayesinde Türkiye de dahil pek çok ülkeye denklik sağlamakta, Avrupa Ülkelerinde de yüksek lisans ve çalışma olanağı tanınmaktadır.

En çok tercih edilen akademik kurumlardan biri olan Taras Shevchenko Üniversitesine 1994 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Leonid Kravchuk tarafından ‘Ulusal’ statüsü verilmiştir. 35.000 den fazla öğrenciye ev sahipliği eden üniversitede 16 fakültenin yanı sıra10 enstitü bulunmaktadır. Oldukça büyük kampüsünde yer alan Araştırma Merkezi, Jeoloji ve Zooloji Müzesi, Tarih Müzesi, Dilbilim Müzesi, Bilişim Merkezi, Astronomik Gözlemevi, Akademik Kütüphane, spor tesisleri ve dans salonları ile üniversitenin kendi adını verdiği yayın ve reprografi ünitesi gibi eşine az rastlanan imkanlarla öğrencilerini her alanda geliştirmeyi hedeflemiştir.

Eğitim dilleri İngilizce, Rusça ve Ukraynaca olan Taras Shevchenko Üniversitesi öğrencilerinden bu üç dilden en az bir tanesinde iyi derecelerde hakimiyet bekler. Fakat bu dillerde yeterli seviyede olmayan öğrencilerine de hazırlık eğitimi imkanı sunar. Bir yıl süren hazırlık eğitimi içeriğinde dil eğitimi ile birlikte tercih edilen lisans programına göre temek ders eğitimi verilerek hazırlık programı sonrasında geçilecek lisans eğitimine sağlam bir alt yapı sağlanır.

Kiev’de Hayat

Kiev, Ukrayna’nın hem kendi vatandaşları hem de tüm dünya ülkelerinin gençleri tarafından en çok tercih edilen şehridir. Kiev renkli sosyal hayatı ve kaliteli standartlarına karşılık uygun ücretleri ile öğrenci dostu bir şehirdir. Ukrayna’nın başkenti  Kiev dünyanın en büyük metro hatlarından birine sahiptir. Ulaşımı kolay ve ekonomik hale getiren metro ile birlikte okula ulaşan hatlarda ulaşım tramvay ile desteklenmiştir. Taras Shevchenko Üniversitesi kampüsü içerisinde öğrencilerine sosyalleşme alanları, spor salonları ve kütüphaneleri bulunan yurt binalarında 2-3 kişilik odalarda aylık 40$ gibi ekonomik ücretlerle konaklama olanağı sağlar.