RUSYA

Genel Bilgiler

Rusya Federasyonu; kubbeli yapıları, tarihi yerleri, meydanları ile turizm açısından gelişmiş durumdadır. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesidir.

Başkent Moskova’dır. Şehirde yer alan Kızıl Meydan dünyaca ünlüdür.

Resmi Dili

Resmi dil Rusçadır. Halk arasında etnik diller de konuşulmaktadır.

Para Birimi

Para birimi olarak Rus rublesi kullanılmaktadır.

Rusya’ya yapılan, toplam ikamet süresi 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, her giriş için 30 günü geçmeyen seyahatlerde vize gerekmemektedir.

KIZIL MEYDAN ile ilgili görsel sonucu
Moskova Kremlin

Lokasyon / Konum

Kuzey Asya ve Avrupa’da yer alır. Azerbaycan, Kazakistan, Belarus, Çin, Moğolistan, Estonya, Finlandiya, Gürcistan, Kuzey Kore, Letonya, Litvanya, Norveç, Polonya ve Ukrayna ile komşudur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

St. Peteresburg, Moskova, Yekaterinburg, Kazan, Samara

İklim / Hava Durumu

Kışları aşırı soğuk, yazları sıcak ve kurak geçen kara iklimi hakimdir. Fakat topraklarının geniş bir alana yayılmasından dolayı değişiklikler görülür. Rusya, kuzeyden güneye olmak üzere; Soğuk-Tundra, Nemli Ormanlık, Sıcak ve Çöl ile Astropikal iklim olmak üzere dört iklim bölgesine ayrılmaktadır.

Ne Zaman Gidilir

Gidilecek bölgeye göre gidilmesi gereken uygun dönemler değişiklik göstermektedir.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

wikiwand

Rusya, çok zengin bir mutfağa sahiptir. Bölgelere göre yemek kültürü de farklılık göstermektedir. Kuzey kısımlarda balıklı çorba Shchi, lahanalı ve arpa içeren yemekler tercih edilirken; Güney Rusya’da Borsc çorbası çok tüketilmektedir. Ormanlık bölgelerde ise av etleri, tütsülenmiş etler, kurutulmuş balıklar, mantar ve orman yemişlerinin önemi büyüktür.
En çok tüketilen içki dünyaca ünlü olan Rus votkasıdır.

Çalıştığımız Üniversiteler

Rudn Üniversitesi
St.Peterburg Devlet Üniversitesi
Kazan Federal Üniversitesi