AZERBAYCAN

Türkiye ile birbirlerini kardeş ülke olarak kabul eden Azerbaycan ve Türkiye arasında son yıllarda eğitim trafiği de oldukça hızlanmıştır. Azerbaycan son yıllarda Türk gençlerinin eğitim almak için en çok tercih ettiği ülkeler arasındadır. Başarılı ve alanlarında uzmanlaşmış okulları ile öğrencilerimizi büyük bir içtenlik ile karşılayan Azerbaycan her alanda Türklere kucak açmış tam anlamıyla bir kardeş ülkedir.

Yerel saati Türkiye saatine göre 2 saat daha ileridir.

Azerbaycan vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Azerbaycan’a vize almış olmanız gerekmektedir.

Resmi Dili Azerice, Para Birimi Azerbaycan Manat (AZN) dır. Azerice diğer bir deyişle Azeri Türkçesi Tükçe ile aynı dil ailesine üyedir. Türkçenin bir kolu kabul edilen Azericeyi hiç bilmeyen bir Türk vatandaşının iletişim konusunda sorun yaşaması gibi bir durum mümkün değildir. Küçük kelime farklılıkları dışında Türkiye ve Azerbaycan’da hemen hemen aynı dil konuşulmaktadır.

Manat

Güney Kafkasya’da yer alan Azerbaycan’ın kuzeyinde Rusya, Kuzey Batısında Gürcistan, Güney Batısında Ermenistan, Güneyinde İran ve Güney Batısında (Nahcivan sınırı) Türkiye bulunmaktadır. Doğu sınırında da Hazar Denizi yer almaktadır.

En kalabalık nüfusa sahip şehri Bakü’dür. En çok turist çeken şehirleri ise Bakü ve Gence’dir

Bulunduğu coğrafyanın ve yer şekillerinin etkisiyle oldukça farklı iklimleri yaşayan Azerbaycan’da güneşli gün sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple “Güneşli Azerbaycan” ismini ile anılmaktadır. Yaz aylarında gittiğinizde güneşli günler sizi bekliyor demektir.  Ülkenin orta ve doğusunda astropikal iklim hüküm sürer. Güneydoğu bölgeleri ise daha yağışlıdır.

Sosyo – Kültürel anlamda ülkemizle pek çok benzerliği bulunan Azerbaycan insanları ile de ülkemiz sıcaklığına sahiptir. Sıcak kanlı ve misafirperver Azeri halkı Türkleri çok sever ve kendilerinden kabul eder. Gerek turistik ziyaretlerde gerekse eğitim için ülkelerine gelmiş olan Türk gençlerine kendi vatandaşları gibi imkanlar sağlarlar.

Özellikle başkent Bakü çok renkli sosyal koşullara ve çok canlı bir gece hayatına sahiptir. Şehir merkezlerinde rahatlıkla ulaşılan alışveriş merkezleri, çok çeşitli cafe ve restoranları ile birlikte sinema ve tiyatro salonları ya da konser ve festival alanları ile tüm yaşam standartlarına tüm bakış açılarına ve taleplere cevap verebilen 24 saat yaşayan bir ülkedir Azerbaycan.

Ülke Mutfağı Ne Yenir? Ne İçilir?

Yemek kültürü Türkiye’ye çok yakın olan Azerbaycan’da çeşitli ve lezzetli yemekler bulabilirsiniz. Ayrıca Orta Doğu, Asya ülkelerine yakın olması sebebiyle bu ülkelerin mutfaklarından da etkilenmiştir. Ve kuşkusuz tarihi İpek Yolu’nun bunda rolü büyüktür.  

Hıngıl

Çalıştığımız Azerbaycan Üniversiteleri

Nahçivan Devlet Üniversitesi
Bakü Devlet Üniversitesi