KAZAKİSTAN

Resmi adıyla Kazakistan Cumhuriyeti, 1991 yılında SSCB dağıldıktan sonra bağımsız bir devlet olarak kurulmuştur. Buna karşın tarihi açıdan oldukça eskidir ve Orta Asya Türk boylarından biridir. Ülke nüfusu 18 milyondur. Ülkenin başkenti Astanadır. Kazakistan’ın yönetim biçimi Cumhuriyettir. Ülke bağımsızlığına 16 Aralık 1991 yılında kavuşmuştur. Müslüman ülkelerin ve Türk devletlerinin yüzölçümü bakımından en büyük dokuzuncu ülkesidir. Çoğunluğu Müslüman olan Kazakistan’da herhangi bir din baskısı yoktur. Kadın-erkek eşitliği son derece gelişmiş durumdadır.

Komşuları olarak kuzeyde Rusya, güneyde Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan, doğuda Çin bulunur. Ülkenin ayrıca Hazar Denizi ve Aral Gölüne kıyısı vardır. Coğrafi konumun bir avantajı olarak büyük şehirleri yanı sıra doğal güzellikleri ile de çok ilgi çekmektedir.

 Resmi dili Kazakça ve Rusçadır. Bunlarla birlikte ülkedeki İngilizce seviyesi de oldukça iyi durumdadır. Çok sayıda Türkün de yaşadığı Kazakistan’da bir iletişim problemi yaşamak neredeyse imkakansızdır.

Para Birimi Tenge dir. Uluslararası piyasalarda KZT şeklinde kısaltılmaktadır ve sembolü şeklindedir.

Tenge

Türk Lirası karşısında oldukça düşük bir değere sahip olan Tenge ülkemizden Kazakistan’a seyahat etmenin en büyük avantajıdır. Öğrencilerimiz de üniversite eğitimleri Kazakistan’da tamamlarken bu durumdan çokça faydalanabilmektedirler. Tüm sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını düşük maliyetler ile karşılayarak normal koşullarda karşılayabilecekleri seviyenin çok daha üzerinde bir üniversite hayatı yaşayabilirler.

Kazakistan Almaty şehrine, bir başka deyişle küçük Dubai diyebiliriz. Evler cetvelle çizilmiş gibi planlıdır. Almaty’nin sokakları ve caddeleri çok güzel planlanmış, sağında ve solunda sırayla sulama kanalları, ağaçlar, kaldırım ve yeşil alanlar bulunan son derece güzel görselliklere sahip yollardır. Kaldırımda yürürken yakınınızdan otomobiller geçmiyor, caddeye sıfır evler yok, her yer yemyeşil, otopark sorunu olmadığı için dışarıdan görünen park etmiş araba görüntüsü pek yoktur.

Almaty Orta Asya’nın en gelişmiş şehridir. Şehirde sosyal hayat oldukça gelişmiştir. Eğlence mekanları hafta içi her ne kadar durgun olsa da hafta sonu oldukça hareketlidir. Canlı müzik kültürü Kazakistan’da çok gelişmiştir. Cumhuriyet Sarayı konser salonu yıl boyunca birçok konsere ev sahipliği yapar. İstediğiniz her tarzda müzik hizmeti veren mekanlar bulabilmeniz mümkündür. Bunun yanında hem gece kulübü hem de yemek hizmeti veren mekanlar da bulunur

Hava koşulları ülkemiz kadar çeşitli değildir. Tüm Kazakistan’da karasal iklim hakimdir. Yazın 30 dereceye kadar yükselen sıcaklık, kışın -20 dereceye kadar inmektedir. Türkiye’nin Doğu kesimleri ile benzeştirilebilecek bu koşullar düşünüldüğü gibi korkutucu seviyelere ulaşacak boyutta değildir.

Ülke Mutfağı Ne yenir ? Ne İçilir ?

Beş Parmak Et Yemeği

Yemek kültürü olarak Kazakistan öğrencilerimizi en mutlu eden ülkelerin başında gelmektedir. Protein ağırlıklı bir mutfağa sahip olan Kazakistan’da ülkemizle benzer pek çok yemek çeşidine rastlanabilir. Bununla birlikte özellikle şehir merkezlerinin her köşesinde dünya mutfağından örnekler tadabilir, damak zevkinizi geliştirecek pek çok farklı seçeneğe kolayca ulaşabilirsiniz.

Çalıştığımız Kazakistan Üniversiteleri

L.N.GUMİLOV AVRASYA ULUSAL ÜNİVERSİTESİ

SATBAYEV TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Resim1
555
11111
88858
333333
5555444
kak
kazakistan
kazzz
previous arrow
next arrow