POLONYA

Varşova

Polonya, yüz ölçümü 312.679 km² olan, Avrupa’nın ortasında yer alan ve Baltık Denizine uzun bir kıyısı bulunan Orta Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Resmi adıyla Polonya Cumhuriyetinin başkenti Varşovadır. olan Polonyanın resmi para birimi Polonya Zlotisidir. 100 Polonya Zlitisinin, Türk Lirası olarak karşılığı yaklaşık 150TL’dir. Resmi dili Lehçe ve Kaşupça olan Polonyanın, Batıdaki yerleşkelere gidildikçe Almanca da konuşulduğu görülmektedir. Doğuda Belarus, Güney-Batıda Çek Cumhuriyeti, Batıda Almanya, Kuzey-Doğuda Rusya ve Litvanya, Güneyde Slovakya ve Güney-Doğuda Ukrayna ile komşudur. Aynı zamanda Polonya, eyalet sistemiyle yönetilmekte ve toplamda 16 adet eyaletten oluşmaktadır.

Polonya eğitime son derece önem verir,nufüsün %90 ‘ı iki dil bilmektedir. Ülke halkının büyük kısmının Lehçe dışında İngilizce ve Almancaya hakim olduğunu söylebiliriz. Bu nedenle Polonya eğitim görmek isteyen öğrenciler otel, taksi, restoran ve daha bir çok yerde İngilizce iletişim kurabilir bu sayede pratik yapabilmektedir. Aynı zamanda yapılan araştırmalar gösteriyor ki Polonya, Batı Avrupa’ya ülkelerine göre daha güvenli bir ülkedir. Yaklaşık 38 Milyonluk nüfusta yılda gerçekleşen cinayet sayısı sadece 900 dolaylarında. Bu rakam diğer ülkelere göre oldukça düşük bir rakam diyebiliriz.

Polonya son yıllarda siyasi, ekonomik ve eğitim olarak Avrupa’nın en göze çarpan ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bu enerjik yapısı nedeniyle tüm dünyadan öğrenciler Polonya’yı üniversite eğitimi için bir cazibe noktası olarak görmeye başlamış, ülkede eğitim alan yabancı öğrenci sayısı son yıllarda katlanarak artma eğilimi göstermiştir. Bunun en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz ülkenin Avrupa Birliğine girmesinden sonra özellikle eğitim alanında halihazırda yüksek olan kalite standartlarını daha da yükseltmiş ve Polonya üniversitelerinden alınan diplomaların tüm dünyada prestij ve geçerliliğinin çok artmış olmasıdır. Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomi ve en genç nüfusuna sahip ülkelerinden olan Polonya’da üniversite eğitimi almak her geçen yıl daha da popüler hale gelmektedir. Çok sayıda üniversitenin İngilizce eğitim verdiği Polonya’da eğitim ve yaşam giderleri oldukça ekonomiktir. Eğitim kalitesinin çok yüksek düzeyde olması, birçok değişik ülkeden uluslararası öğrenciyi Polonya’da eğitim almaya yöneltmektedir. Polonya’da konuşulan resmi dil Lehçe olmasına rağmen ülkenin birçok üniversitesinde Tıp, Mühendislik, İşletme, Eczacılık gibi bölümlerinde İngilizce eğitim verilmektedir.