Kharkiv Politeknik Üniversitesi

Kharkiv Politeknik Üniversitesi

Mühendislik eğitimi almak isteyenlerin özellikle seçtiği üniversitelerden biri olan Kharkiv politeknik üniversitesi dil eğitimi almak isteyenler içinde hazırlık eğitimleri vermektedir. Dil eğitimlerinden ardından üniversitede istediğiniz bölüme başvurabilirsiniz. 19. Yüzyılda Ukrayna’da kurulan Milli Teknik Üniversiteler arasında yer alan ilk on üniversiteden biridir. Güney ve Kuzey Ukrayna’da yer alan yüksek eğitim kurumlarının pek çoğu, Kharkiv Politeknik Enstitüsünde yer almıştır. 5900’den fazla tam zamanlı öğrencisi bulunuyor. 4200’den fazlada uzaktan eğitim gören öğrencileri bulunmaktadır. Toplamda Üniversitede 20000 kişi eğitim görüyor.

Üniversite Bölümleri

22 fakülte bulunan Üniversitede 65’i mezun eden olmak üzere 96 bölüm yer alıyor. Uzaktan eğitim merkezinin yanında üniversite öncesi eğitim merkezi de bulunmaktadır. Uluslararası eğitim fakültesi, lisansüstü eğitim enstitüsü de yer alıyor. Ayrıca tarım enstitüsü ve üç araştırma merkezi de bulunuyor. Milli Teknik üniversitesi kapsamında ise Kırmızı Yıldız niları bulunan Muhafız Ukrayna Yüksek Meclisi askerlik fakültesi yine üniversite içerisindedir.

 Üniversite Özellikleri

 Ukrayna’da 200 üniversite arasından 5. Sırada yer alan üniversite UNESCO değerlendirmelerine göre teknik üniversiteler içerisinde 2. Sırada yer alıyor. Eğitim kalitesi olarak ise 3. Sıradadır. Dünyada tanınma bakımından ise 5. Sırada yerini alan üniversite kaliteli eğitimleri ile 1885 yılında başlamıştır. Kurulumundan bu yana kültürel, entelektüel, teknik ve bilimsel özelliklerin ayrılmaz bir parçası olmuş ve Nobel Ödüllü dünyaca bilim adamları ve akademisyenleri ile de dünyanın en popüler eğitim kurumları arasında yer almıştır.

Yedi bağımsız yüksek eğitim kurumun kurucusu olmaktadır. Bunlar arasında Kremenchug Devlet Politeknik Enstitüsü, Sumy Fizik ve Teknoloji Enstitüsü, Kirovograd Ziraat Mühendisliği Enstitüsü, Voroshylovgrad Mühendislik Enstitüsü, Mühendislik ve Radyo elektronik ve Havacılık kurumları bu 7 kurumdur. Üniversite multidisiplinleri ile yüksek eğitim kurumu olarak gelişmiştir. Özellikle son beş yıldan bu yana 10’dan fazla yeni alanda eğitimlere başlanılmıştır.