V.N.Karazin Kharkiv Üniversitesi

V.N. KARAZİN KHARKİV ÜNİVERSİTESİ

Karazin Kharkiv Üniversitesi temelleri 1804 yılında atılmış oldukça köklü bir devlet kurumudur. Avrupa Üniversiteler Birliği kurucu üyelerinden olan üniversite günümüzde Vil S. Bakirov rektörlüğünde 1500 den fazla yetkin akademik görevli ile 20’den fazla fakültede eğitim vermektedir. Bünyesinde üç Nobel ödüllü akademisyen bulundurabilen son derece yetkin bir üniveristedir. Karazin Üniversite kütüphanesi Ukrayna’nın en büyük kütüphanelerindendir ve okul bünyesinden çıkarılan akademik yayınlar neticesiyle Avrupa’da da  oldukça tanınırlık sağlamıştır. Karazin Kharkiv Üniversitesi QS World University Listesindeki 481. sırasıyla ülkemizde de herhangi bir ön koşul olmaksızın denklik sağlanan dünya üniversitelerindendir. 2016 yılında Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu’nun almış olduğu karar ile belirtilen uluslararası akademik derecelendirme kuruluşları ilk 1000 sıralaması içerisinde bulunan üniversitelerden mezun olmuş öğrencilerin mezuniyetlerinin ardından diplomaları herhangi bir sınav ya da koşul olmaksızın denk görülmektedir.

Karazin Üniversitesi’nde eğitim dilleri Rusça ve İngilizcedir. Uluslararası iletişim ve iş biliğine son derece önem veren üniversitenin Almanya, İtalya, Hindistan, Afrika , Polonya, Fransa ve ondan fazla ülke ile birlikte yürüttüğü Uluslararası Akademik Merkez ve Enstitüleri bulunmaktadır. Bununla birlikte Karazin Kharkiv Üniversitesi; Hukuk, Tıp, Veterinerlik, Pedagoji, Ekonomi gibi bilim dalları üzerinde uzmanlaşmış yüksek öğrenim akademileri ve modern araştırma temelli Biyoloji, Kimya, Fizik, Astronomi, Teknoloji gibi tüm alanları kucaklayan bilimsel araştırma kurumlarından oluşan 120 ihtisas alanına sahip fakülte ve enstitüleri ile eğitim vermektedir.

Kharkiv’de Hayat

Kharkiv şehri Ukrayna’nın 2. büyük şehri olmakla birlikte sahip olduğu çok sayıda üniversite ve akademi öğrencisine sağladığı imkânlar nedeni ile Ukrayna’nın, üniversite ve kültür şehri olarak anılır. Geçtiğimiz 10 yılda sadece Kharkiv bölgesi üniversiteleri 70.000’den fazla yabancı öğrenci mezun etmiştir. Ev sahipliği yaptığı Türk ve tüm yabancı öğrencilere son derece sevecen ve misafirperver davranan şehir sakinleri kültür seviyesi yüksek insanlardır. Yeşillikler içindeki Kharkiv şehri dinlendirici kültürel ve tarihi yapısı içinde gençlere keyifli bir üniversite hayatı sunmaktadır. Lenin Meydanı etrafında renkli bir sosyal hayat imkanı sunan şehir yabancı öğrenci şehri olarak da anılmakta ve tam da bu sebepten dünya çapında gençler tarafından  son derece ilgi görmektedir. Tüm sosyal çevrelerde birçok milletten insan ile iletişim kurma olanağı sağlayan Kharkiv şehrinde Rus mutfağının yanı sıra İtalyan ve Türk yemekleri de oldukça ilgi görmektedir.

Aynı zamanda oldukça ekonomik olan şehir hem yüksek kalitedeki akademik eğitimi hem de eşine az rastlanacak sosyal aktiviteleri bazında incelendiğinde maddi açıdan da oldukça caziptir. Ukrayna’da eğitim görecek bir öğrencinin eğitim, konaklama hatta sosyal gider maliyetleri toplamı Türkiye’nin pek çok bölgesine kıyasla daha ekonomiktir. Üniversite yurtları kalite ve kişi sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak aylık 50-100$ arası fiyatlara sahiptir. Bu geniş fiyat aralığının başlıca nedeni ise bazı özel yurtların sağladığı lüks imkanlardır. En uygun fiyat koşullarında bakıldığında ise 2-3 kişilik yurt odaları öğrencilerin tüm kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmekle birlikte öğrencilere kendi yemeklerini yapabilecekleri özel mutfaklar dahi sunmaktadır. Yurtların yanı sıra evlerde de konaklama imkânı bulunmaktadır. Türkiye’deki fiyatlar ile Ukrayna’daki ev kiraları hemen hemen aynı fiyatlara denk gelmektedir. Tüm Ukrayna ve tabii ki Kharkiv’de de beslenme ve konaklama imkanlarında olduğu gibi diğer günlük aktiviteleri de Türkiye’ye kıyasla oldukça uygun fiyatlara gerçekleştirme imkânı olup, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi döviz kuru farkından dolayı maddi bir problem oluşmaz.

Kişisel şartlara göre değişim gösterebilmekle birlikte Ukrayna’da eğitim alan bir öğrencinin beslenme, ulaşım, temel ihtiyaç ve sosyal giderleri toplamı aylık ortalama 350 USD olarak hesaplanır.