Igor Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi

IGOR SİKORSKY KİEV POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Igor Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi Enstitüsü 1898 yılında kurulmuş günümüzde dünyaca tanınır seviyelere ulaşmış Ukrayna’nın en büyük ve tüm derecelendirme kuruluşlarınca en iyi teknik üniversitesidir. Sovyetler Birliğinin teknik beyni olarak kabul görmüş Kiev Politeknik Üniversitesi dünya çapında Türkiye’nin de dahil olduğu tam 112 ülkede geçerliliği olan bir diploma sunmaktadır.  Pek çok bakan, diplomat, kozmonotun yanısıra ünlü bilim ve iş adamları mezun etmiş üniversitenin eğitim kadrosunda 500 profesör, 1800 doçent bulunur.  Kiev’de yeşillikler içindeki üniversite kampüsünde kendilerine ait laboratuvarları ile 23 fakülte, 10 mühendislik merkezi ve 15 araştırma enstitüsü yanı sıra 3 spor binası, 5 oyun sahası, 24 yurt binası ve yüzme havuzları ile 50.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Polytechnika adında kendine ait bir yayın evi bulunan üniversitenin yine kendine ait KPI adında bir Telekom şirketi, televizyon ve radyo kanalı vardır. Proje ortağı olarak katıldığı uluslararası bilimsel oturumlar ve BM, UNDP, UNESCO, UNIDO, WIPO, Avrupa Komisyonu, NATO gibi kuruluşlarla yaptığı iş birlikleri sayesinde dünya çapında ün sağlamıştır.

İngilizce, Rusça ve Ukraynaca eğitim veren okulun yabancı öğrenciler için hazırlık sınıfı olanağı vardır. 10 aylık Rusça veya İngilizce eğitimi ile birlikte temel bilimler eğitimi verilen hazırlık programları sonrası öğrenciler bölümlerinde eğitimlerine devam edebilirler.

Kiev Politeknik Üniversitesi lisansa kayıt olacak öğrencilerde herhangi bir sınav şartı aramaz.

Kiev’de Hayat

Kiev Politeknik Üniversitesi hem Ukrayna vatandaşları hem de dünya çapında pek çok milletin gençleri tarafından oldukça tercih edilmektedir. Üniversitenin tercih edilme nedenlerinden biri de merkezi konumudur. Kiev renkli sosyal hayatı ve kaliteli standartlarına karşılık uygun ücretleri ile öğrenci dostu bir şehirdir. Ukrayna’nın başkenti  Kiev dünyanın en büyük metro hatlarından birine sahiptir. Ulaşımı kolay ve ekonomik hale getiren metro ile birlikte okula ulaşan hatlarda ulaşım tramvay ile desteklenmiştir. Konaklama konusunda da öğrencileri zorlamamayı amaçlayan Kiev Politeknik Üniversitesi yurtlarının standartlarını yüksek ücretlerini düşük tutmaktadır. Üniversite kampüsünde yüzme havuzlu spor salonları, kütüphaneler, sosyal tesis ve laboratuvarların içindeki yurtların oda tipine göre farklılık gösteren ücreti yıllık 300-700$ aralığındadır.